E-FATURA NEDİR? NEDEN KULLANILMALIDIR?

 19.02.2018,  Aymada
e-Fatura Nedir? Neden Kullanılmalıdır?

      e-Fatura, elektronik ortamda hazırlanan faturalara verilen isimdir. Kağıda basılmaz ve sunucular tarafından alıcı ve satıcılara iletilir. Şuan için işletmenizin e-faturaya geçme gibi bir zorunluluğu olmasa bile önümüzde ki birkaç yıl içerisinde tüm firmalar için zorunlu hale getirilecek önemli bir sistemdir. Günden güne artış gösteren e-fatura kullanıcıları arasına girmek için yeterli birçok sebep vardır. e-Fatura ile işlemlerinizi çok daha kolay gerçekleştirebilir, her konuda tasarruf edebilirsiniz.
                   

Kimler e-Fatura Kullanabilir? Kimler için kullanımı zorunludur?

      e-Fatura’nın avantajlarından yararlanmak isteyen her işletme e-Fatura’ya kolaylıkla geçebilir.  Bunun yanında madeni yağ lisansına sahip ya da bu firmalardan mal alıp yıllık satış tutarı 25 milyon TL üzerinde olan firmalar; ve ÖTV’ye tabi kolalı gazoz, alkollü içecek ya da tütün üreten ya da ithal eden firmalar ve bu firmalardan mal alıp yıllık satış tutarı da 10 milyon TL üzerinde olan firmaların e-Fatura’ya geçiş zorunluluğu bulunmaktadır.

e-Fatura’nın Avantajları

· İşletmenizin maliyetlerini azaltır. Sizi kağıt, mürekkep, zarf, postalama, arşivleme, mutabakat gibi birçok masraftan kurtarır.
· Zamandan tasarruf ettirir. Faturalarınızı daha kısa sürede hazırlamanızı sağlar.
· Tahsilatlarınızı hızlandırır.
· Faturalarınız dijital ortamda arşivlenir.
· Faturalarınızın kaybolma riskini ortadan kaldırır.
· Fatura saklama iş yükü ve maliyetinden kurtarır.
· İstediğiniz zaman eski faturalarınıza kolaylıkla ulaşabilmenizi sağlar.
· Muhasebe sistemi ile entegre edilebilir.
· Müşteri ve satıcıyla kolaylıkla mutabakat yapmanızı sağlar.
· Çevre dostudur.

e-Fatura’nın Dezavantajları

· 7 günden daha eski faturaları kesemezsiniz.
· Mali mühür satın almanız gerekir.
· e-Deftere de geçmeniz gerekir.
· e-Fatura mükellefi olmayan bir firmaya e-fatura düzenleyemezsiniz, kağıt fatura düzenlemeniz gerekir.
· Maliye tarafından tüm faturalarınız anlık olarak izlenebilir.
· Sisteme bir kere kayıt olduysanız bir daha çıkmanız mümkün değildir.

 e-Fatura Hangi Yöntemlerle Kesilebilir?

· www.efatura.gov.tr internet adresindeki e-Fatura Portalı aracılığıyla ücretsiz e-Fatura hazırlayabilirsiniz ve faturaları, internet sitesine girerek manuel olarak düzenleyebilirsiniz. Bu portal Maliye’nin, sistemi tanıtmak ve yaygınlaştırmak için fatura adedi yüksek olmayan işletmelere sunduğu bir çözümdür. Bu çözüm GİB tarafından tavsiye edilen bir yöntem değildir.
· Maliye tarafından yetkilendirilmiş özel entegratörlerden biri aracılığıyla e-fatura oluşturabilirsiniz. Entegratör, kendi yazılımı ve donanımı ile sizin muhasebe sisteminizden gerekli bilgileri alır ve e-faturaya dönüştürür. Düzenlenen e-faturaları yine kendi yazılımı ve donanımı ile muhasebe sisteminize aktarır. Bu hizmet karşılığında ise sizden ekstra bir kullanım ve kurulum ücreti alır.
· Firmanızın bilgi işlem sistemini maliye ile entegre ederek kesebilirsiniz. Bu yöntem, fatura adedi yüksek firmalar için uygundur. Muhasebe sisteminde müşteriler için üretilen faturalar özel bir yazılım ve arayüz ile e-faturaya dönüşür. Ayrıca tedarikçilerin e-fatura sistemi üzerinden gönderdiği e-faturalar da aynı yazılım ve arayüz ile muhasebeye aktarılır. Kayıtlar otomatik oluşur. Ek yazılım ve donanım maliyeti gerektirir.
· e-Faturanızı Aymada ile de kesmeniz mümkündür. Aymada üzerinden faturalarınızı kesebilir, e-Fatura gönderimi sağlayabilirsiniz. Bunun yanı sıra Aymada ek yazılım ve donanım maliyeti de gerektirmez.
· Bu yöntemlerden sadece bir tanesini seçebilirsiniz. Aynı anda birden fazla yöntemi kullanmanız mümkün değildir.
 
e-Faturaya Geçmenin Maliyeti Nedir?

· Öncelikle e-fatura’ya geçmek için mutlaka mali mührünüzün olması gerekmektedir.
· Eğer entegratör firma kullanılacaksa; saklama, entegrasyon ve eğitim ücretlerini karşılamanız gerekmektedir. Bilgi işlem sistemlerinin entegre edilmesi yöntemini kullanmak isterseniz de ek olarak entegrasyon maliyet ücretine de katlanmanız gerekmektedir.
· Ancak e-Fatura’ ya Aymada ile geçmek isterseniz herhangi bir eğitim, entegrasyon, aktivasyon ya da saklama bedeli ödemek zorunda kalmazsınız. Sadece kestiğiniz fatura başına ücretlendirmeye tabi tutulursunuz.
 
   e-Fatura’ya Aymada ile geçmek için demo talebinde bulunabilir, 5 gün ücretsiz bir şekilde kullanabilirsiniz. Demo Talebinde bulunmak için tıklayınız.